zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
  • Nowość

Alergia (V)

CENA: przelew 1,60 zł, lub sms 2,46 zł

Ta część miała być jutro, ale przypomniały mi się moje plany na ósmego, więc Alergię daję dziś :-)

.

Popijał małymi łyczkami kawę, patrząc z roztargnieniem na kręcących się po galerii ludzi. Od czasu do czasu pojawiał się w jego oczach błysk zainteresowania, ale jedynie wtedy, gdy obok przechodziła jakaś piękna kobieta. Wtedy potrafił się skupić, lecz zaledwie na chwilę. Zaraz potem wracał myślami do nowego projektu oraz związanego z nim wyzwania.

Tak było dopóty, dopóki przed wystawą sklepu znajdującego się naprzeciwko kawiarni, nie przystanęła kobieta. Ubrana była w jasnoniebieski płaszcz, wokół szyi miała zawiniętą chustę w pastelowych kolorach, do tego wysokie kozaczki o intensywnie turkusowej barwie. Lecz nie tylko to zwróciło jego uwagę, a przede wszystkim burza rudych loków i szeroki uśmiech na piegowatej twarzy.

Poznał ją bez problemu. Zadumany, podparł głowę ręką i gapił się zachłannie, myśląc, że jest jeszcze piękniejsza niż zapamiętał. Nie, błąd. On przez wszystkie te lata właśnie starał się ją usunąć z pamięci.

Kobieta odwróciła się, nadal beztrosko paplając do telefonu i wtedy go spostrzegła. Na sekundę zamarła, lecz zaraz potem szybko skończyła rozmowę i podeszła do stolika.

– Kopę lat! – odezwała się ze śmiechem, odsuwając krzesło. Rozplątała szalik, zdjęła płaszcz. Pod spodem miała elegancki kostiumik, doskonale skrojony i bardzo kobiecy. – Przepraszam, może powinnam spytać o pozwolenie?

– Nie żartuj – uciął krótko. – Napijesz się czegoś? Kawy? Herbaty?

– Kawy i to z przyjemnością.

– Z przyjemnością w moim towarzystwie? – spytał z przekąsem, przywołując skinieniem kelnerkę. – To coś nowego.

– Daj spokój, nic mi nie zrobiłeś. Byłeś jedynie wkurzający.

Nie odpowiedział, bo właśnie podeszła młoda dziewczyna, ubrana w schludny fartuszek. Zamówił kawę i dwa kawałki ciasta. Tosia zmarszczyła czoło, ale nie zaprotestowała.

– Mają doskonały sernik – wyjaśnił. – Nawet jak nie zjesz, ja to zrobię.

– Zjem. Uwielbiam sernik.

Zapadła cisza. Nieco krępująca, zwłaszcza że Mateusz patrzył się na nią dziwnie obojętnie. Poza tym wyglądał zupełnie inaczej niż zapamiętała. Owszem, nadal było go sporo w pionie i poziomie, ale włosy miał dłuższe, z wyraźnymi nitkami siwizny, elegancko przystrzyżony zarost i szpecącą bliznę z prawej strony twarzy. Paskudna szrama biegła od skroni, aż po podbródek, bynajmniej nie ujmując nic z jego niebezpiecznego uroku. Wręcz przeciwnie, wydał się Tosi niezwykle męski i seksowny. Ze zdziwieniem stwierdziła, że kiedyś tak o nim nie myślała. I chociaż teraz ubrany był w błękitną koszulę, spod której było widać czarny t–shirt i w zwykłe dżinsy, a nie w elegancki garnitur, to wywarł na niej o wiele korzystniejsze wrażenie.

– Na początek chciałabym podziękować, że przestałeś się narzucać. Szczerze mówiąc oczekiwałam walki, a ty mile mnie zaskoczyłeś.

– Tak, mile – uśmiechnął się, ale tak jakoś niewesoło.

– To pewnie oznacza, że znalazłeś sobie inny obiekt zainteresowania? – Podziękowała za postawioną przez kelnerkę kawę i talerzyk z sernikiem.

– W pewnym sensie.

– Może nawet się ożeniłeś? – kontynuowała z zaciekawieniem.

– Nie. A ty wyszłaś za mąż?

Zaprzeczyła ruchem głowy, gwałtownie się rumieniąc. Tylko dlatego, że wróciły stare wspomnienia. Opuściła wzrok, a wtedy jej spojrzenie zawadziło o leżące w bezruchu męskie dłonie. Duże, silne, opalone. A przecież kiedyś one…

– A ten goguś, którego wtedy poderwałaś?

– Patryk? – Twarz Tosi momentalnie stężała. – Nie mówmy o nim, proszę.

– Czyli nie udało się?

– Bydlak był żonaty! – wybuchła, gwałtownie czerwieniejąc. – Dowiedziałam się o tym dopiero wtedy, gdy jego żona nakryła nas w łóżku.

– O! – Mateusz najwyraźniej się zaciekawił. – Interesujące. Co mu rozbiłaś na głowie?

– Wybiłam mu prawą jedynkę – mruknęła zawstydzona. – Nie chcę o tym rozmawiać. Do teraz jak tylko pomyślę o tamtej chwili, robi mi się coś dziwnego w środku. Nigdy nie czułam się tak podle jak wtedy. I nie usprawiedliwia mnie niewiedza, bo gdybym nie była tak draniem zauroczona, od razu powinnam się na nim poznać. Słodko kadził, obiecywał miłość po grób, a chodziło mu wyłącznie o seks…

– Widać powinienem udawać – podsumował z melancholią Mateusz. – Może wtedy bym cię zaliczył?

– Nie psuj atmosfery – spojrzała na niego z wyrzutem. – Skąd ta blizna?

– Wypadek.

– Jaki?

– Samochodowy.

– O! – zmarszczyła brwi. – A kiedy?

– Piszesz o mnie książkę?

– Masz rację przepraszam. To tylko zwykła ciekawość.

– Nie przepraszaj – powiedział, odsuwając pusty talerzyk po serniku. – To żadna tajemnica. Za dużo alkoholu, za mało zdrowego rozsądku. Trzy miesiące w śpiączce, rok aby wrócić do formy.

– Śpiączce? – Tosia zamarła. – A więc to dlatego… – umilkła spłoszona.

Tak, to wytłumaczyłoby jego milczenie, brak podejmowania kolejnych prób, nienarzucanie się na każdym kroku. Biedaczysko! Mimo woli poczuła żal, bo w pośredni sposób miała jakiś wpływ na zaistniałą sytuację.

– Być może – wzruszył ramionami. – Jak tam twoja szansa na pracę w znanej restauracji? – Przysięgłaby, że słychać drwinę w jego głosie.

– Nijak. Na obietnicach się skończyło. Rok temu otworzyłam razem z bratową własną knajpkę. Nic wielkiego, ale na razie nam wystarcza. A ty? Wiem jedynie, że posadę prezesa fabryki pani Helenki objął twój brat.

– Tak.

Właśnie przez te lakoniczne, zdawkowe odpowiedzi, nie przypominał dawnego Mateusza. W tamtym drzemała niecierpliwość, nieokiełznana energia; ten był flegmatyczny i dziwnie wyciszony. I chociaż w jego oczach dostrzegła taki sam błysk uznania, co trzy lata temu, to zachowywał się więcej niż poprawnie. Żadnych aluzji, niesmacznych żartów, jednoznacznych propozycji. Chociaż patrząc na to z perspektywy czasu, to Mateusz zachował się wtedy bardziej fair niż Patryk. Ten drugi to dopiero kawał skurwiela!

.

Jeśli chcesz przeczytać całą część, kliknij w obrazek poniżej:

CENA: przelew 1,60 zł, lub sms 2,46 zł

babeczkarnia

Opowiadanie

Autor
Babeczka
Stan
Trwające
Cena
Płatne

Zobacz także