zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
  • Nowość

Trzecia wersja zakończenia. Tym razem oficjalnie część przedostatnia i nie martwcie się, nie trzeba będzie czekać na następną kolejny miesiąc ;-)

Jak ktoś nie ma AdBlocka albo innego filtru na reklamy, to przepraszamy za to gówno, które wkradło się na stronę za sprawą disqusa. Nie poinformowano nas o tym, nie ostrzeżono, po prostu potraktowano jak słup ogłoszeniowy ohydnymi reklamami rozmiarów plakatu, o durnej, głupawej treści i ofercie dla idiotów z ilorazem IQ małpy. Nie obrażając małp oczywiście. Szczerze mówiąc, to pół nocy przez to nie spałam, wkurwiając się nieziemsko, a pisać nie mogłam przez trzy dni. Wciąż mnie szlag trafia, bo przecież wystarczyłaby jedna wiadomość na maila, że od dziś jeśli chcemy korzystać z bezpłatnego disqusa to musimy zaakceptować reklamy, a jeśli nie, to musimy zapłacić. I wsio. Opinie w necie są jednoznaczne - nie tylko nas wzięto z zaskoczenia. I dlatego będziemy rezygnować z disqusa... Akurat ja wolę zrezygnować, choćbym miała nawet zapłacić im pięć groszy abonamentu. Wyznaję prostą zasadę - nie lubię jak ktoś mi robi za plecami, zamiast uczciwie postawić sprawę.

Może niektórzy zauważyli, ale facebook zdycha. Nie ten prywatny, ale firma wymyśliła sobie, że aby dotrzeć do osób, które polubiły stronę, trzeba będzie zapłacić. Inaczej nie dotrze się do nikogo. Nigdy nie lubiłam fejsa, jestem na nim jedynie z powodu bloga, więc raczej po nim nie zapłaczę ;-)

.

Pięć minut później ruszyli w drogę. Kierowcą była Orina, nadal poirytowana, dziwnie rozdrażniona. I doskonale zdawała sobie sprawę, z jakiego powodu. Najchętniej skręciłaby gdzieś w boczną drogę… Lecz bladość na obliczu Doriana, podkrążone oczy i wyraźne skrzywienie ust, gdy poruszył się zbyt gwałtownie, powiedziało jej, że nie byłby to najlepszy pomysł.

– Zatrzymamy się gdzieś za Oslo – zdecydowała, gdy stali już na promie. – Szkoda że nie masz tak jak ja. Dwa dni i byłoby po krzyku.

– Właśnie – uśmiechnął się blado, siadając na pobliskiej ławce. – Szkoda.

Zapadło milczenie. Zimny, ostry, kłujący wiatr szarpał ich odzieżą, mroził twarze, ale żadne z nich nie miało ochoty, aby się przed nim schronić.

– Czy nie lepiej byłoby po prostu uciec? – spytała Orina po dłuższej chwili milczenia.

– Zdefiniuj co to dla ciebie oznacza?

– No bo sam pomyśl… – Zmieniła pozycję, tak aby móc patrzeć na opartego ścianę Doriana. – Szukamy nie wiadomo czego. Uciekamy nie wiadomo przed kim. Nie mamy pojęcia, czy ktoś podąża naszym tropem, czy też nie. Książka zawiera współrzędne. Fajnie, ale wciąż pozostaje pytanie, co tam znajdziemy i w jaki sposób może nam się przydać?

– Znajdziemy odpowiedź na to – wskazał jej dłoń, tę, która zagoiła się w tak błyskawicznym tempie.

– I co z tego? Jak to wykorzystamy?

Pokręcił głową, blado się uśmiechając.

– Nie przestaną cię szukać.

– Jakaś wyspa na Pacyfiku, mało zaludniona, z daleka od głównych szlaków.

– Nie przestaną.

– Skąd wiesz?

– Doświadczenie życiowe.

– Tak? – zerknęła na niego z ciekawością. – Twoje doświadczenie? Czyli byłeś w podobnej sytuacji?

– Tak, ale po przeciwnej stronie barykady. To ja kogoś ścigałem.

– Pewnie żeby go zabić – mruknęła z ponurą miną. Akurat to jej się nie podobało. – Nie bierz mi tego za złe, ale wolę bez szczegółów.

– Dobrze.

– Jak zostałeś… tym no… – jąkała się, czerwieniąc, podczas gdy on patrzył na nią ze spokojem i rozbawieniem. – Płatnym mordercą?

– Samo wyszło. Pierwsze zlecenie przyjąłem od klasy, bo mieliśmy wredną nauczycielkę matematyki.

– Dorian!

– No co?

– Zabiłeś nauczycielkę, bo ci postawiła złą ocenę? – spytała z niedowierzaniem.

– Nie tylko mnie. Większość miała z nią kłopoty.

– Ale…

– Strzeliłem z procy w okna jej domu. A co myślałaś?

– Różne brzydkie rzeczy – przyznała, dopiero teraz dostrzegając, że z niej kpi. – Dobrze, nie chcesz, to nie mów.

– Wolałbym nie – spoważniał. – Do niektórych wspomnień wracam niechętnie. Może kiedyś. – Wykrzywił usta, bo poruszył się zbyt gwałtownie.

– Boli, prawda?

– Tak.

– Krwawi?

– Mówiłem już, że nie.

– Widzisz, seksu ci się zachciało – wytknęła mu z wyrzutem. – Jakbyś nie mógł zaczekać. Wejdźmy do środka, zrobiło się zbyt zimno.

Nie zaprotestował. Rozmyślał nad propozycją Oriny i trzeba przyznać, że wydawała mu się coraz bardziej kusząca. Jednak był pewien, że ci, którzy ich ścigają, nie zaniechają poszukiwań.

– O niebo lepiej! – Dziewczyna chuchnęła w zziębnięte dłonie. – Nadal się zastanawiam, co znajdziemy. Może właśnie przepis na brak chorób, na to, aby rany goiły się w błyskawicznym tempie…

– Na to, aby wyrastały nowe zęby po pięćdziesiątce – zażartował.

– Nie śmiej się, to nie takie głupie. Dla takich rzeczy warto nas ścigać. Wyobraź sobie, że moją przypadłość zyskują wszyscy ludzie. Lekarstwa, terapie, szczepienia, wszystko, dosłownie wszystko okazuje się niepotrzebne. Wielkie koncerny farmaceutyczne, laboratoria, fabryki bankrutują. To gra o naprawdę ogromne pieniądze. Być może mówimy nie o miliardach, ale o bilionach. W tym świetle powinnam się raczej dziwić, że nie zabili mnie wcześniej. Ba! Że w ogóle chodziłam wolna!

– Sądzę, że to mógł być eksperyment – powiedział powoli Dorian, obejmując ją ramieniem. – Jak niby mieli sprawdzić twoją odporność? W warunkach laboratoryjnych?

– Jak sądzisz, co mi dali?

– Nic.

– Jak to nic? – spojrzała w górę zdziwiona.

– Nic. To genetyka.

– Znaczy się byłam jak ta biała myszka, mająca złudne wrażenie wolności?

– Tak sądzę.

– Czyli cały czas mnie obserwowali?

– Mieli na oku.

– Po to im był ten chip?

– Między innymi.

– A moja siostra?

Wzruszył nieznacznie ramionami. Wolał nie kontynuować tego tematu, nie snuć żadnych domysłów. Był zmęczony. Kusił go dłuższy postój, podniecała myśl o kolejnym wspólnym noclegu. Lecz jednocześnie miał wrażenie, że wciąż są śledzeni. To nie była paranoja, tylko głębokie przekonanie o zagrożeniu. Od czasu do czasu dyskretnie rozglądał się dookoła, ale nie dostrzegł niczego podejrzanego.

– Byłyśmy podobne, nawet bardzo – kontynuowała zamyślona Orina. – Nie wierzę, że to dzieło przypadku.

– Może dowiemy się czegoś, gdy dotrzemy na miejsce.

– No właśnie. Ile jeszcze płyniemy?

Zerknął na telefon.

– Został kwadrans. Potem znajdziemy samochód i ruszymy na północ.

– Znajdziemy samochód i miejsce na nocleg. Musisz odpocząć. Pocałujesz mnie?

Zaskoczyła go tym pytaniem. Tak bardzo, że przez dłuższą chwilę tylko się w nią wpatrywał. A później ujął szczupłą twarz dziewczyny w obie dłonie i pocałował rozchylone usta. Delikatnie, subtelnie. To bardziej była pieszczota niż wyraz namiętności.

– Zajmę się tobą wieczorem – wymruczał.

– Zajmiesz? – splotła dłonie na jego karku. – Jak obiecasz mi, że będziesz uważał na ranę, to pozwolę ci na wszystko…

– Jeszcze słowo, a nie wytrzymam do wieczora.

Wtuliła się w niego, przymknęła oczy, uśmiechnęła. Tak, właśnie tak to powinno wyglądać. Jeśli uda im się dotrzeć do celu, a potem uciec, przekona Doriana do małej, odludnej wysepki. Daleko, daleko stąd.

– Mówiłeś, że to czego szukamy, to prawdopodobnie jakieś dane?

– Tak.

– Czy jeśli je ujawnimy, przestaną nas ścigać?

– Może.

– Jak ja nie lubię tych twoich zdawkowych odpowiedzi – wykrzywiła się, patrząc na niego z wyrzutem. Uniosła dłoń i pogładziła szczupły policzek, dotknęła spierzchniętych ust. Kiepsko wyglądał. Był blady, oczy miał podkrążone, białka przekrwione. Pozbył się też opaski, aby nie zwracać niepotrzebnej uwagi.

– Wystarczy dostęp do internetu. – Zaczęła głośno myśleć. – W sieci nic nie ginie. Maile do redakcji najbardziej znanych gazet i telewizji. Najlepiej w różnych krajach.

– Oglądasz za dużo amerykańskich filmów.

– No weź! – rozzłościła się nieoczekiwanie. – A niby co ty wolałbyś zrobić?

– Nie wiem.

– Faktycznie, rozwiązanie o wiele lepsze od mojego – pokpiwała.

– Zależy co znajdziemy.

– Pesymista.

– Realista.

Uznała, że dyskusja staje się jałowa. Poza tym Dorian, chociaż się uśmiechał i żartował, wyglądał coraz gorzej. Zmarszczyła brwi i położyła rękę na jego rannym boku. Przeraziła się, gdy poczuła wilgoć.

– Mówiłeś że nie krwawisz! – Wyprostowała się, próbując odsunąć poły jego płaszcza.

– Daj spokój. Nie tutaj.

– Mogliśmy zostać w tamtym hotelu!

Przymknął oczy, opierając głowę o ścianę. Tak, faktycznie czuł się coraz gorzej.

– Wytrzymam. Znajdziemy auto i zatrzymamy się gdzieś po drodze.

Nie kłóciła się z nim. Wolała, aby oszczędzał siły. Dlatego tylko go objęła, ze strachem myśląc, co będzie gdy… Obok strachu pojawił się ból, bo błyskawicznie zrozumiałam, że boi się nie tylko zostać bez pomocy, ale i bez samego Doriana. To drugie było nawet znacznie gorsze. Nie, nie mógł umrzeć! Nie pozwoli mu na to! Za bardzo zaczęło jej na nim zależeć.

***

– Gdzie jesteśmy? – Chciał unieść głowę, ale był tak słaby, że zdobył się zaledwie na otwarcie oczu.

– W bezpiecznym miejscu – zapewniła go, kładąc cudownie chłodną dłoń na rozpalonym czole.

– Jak?...

– Też umiem sobie radzić. I to nikogo nie zabijając – zażartowała.

– Ale…

– Nie bój się. Po tym, jak ukradliśmy samochód, zemdlałeś. Znalazłam więc ten domek na odludziu, pewnie wakacyjne lokum jakiejś szwedzkiej rodziny, wyłamałam kraty i cię tu wtargałam.

– Jak wyłamałaś kraty? – spojrzał na nią zaskoczony.

– Tymi ręcami – zachichotała. To dziwne, że była w tak doskonałym humorze. – Poradziłam sobie, nie martw się. Rana już nie krwawi, nie zauważyłam też żadnego zakażenia. Poleżysz kilka dni i ruszymy w dalszą drogę.

– Nie mamy kliku dni. Jutro.

– Nie. Jak ruszymy jutro, to z pewnością nie będziemy mieli kilku dni.

– Dobrze. Pojutrze.

– Nie.

Zobaczymy, powiedziała mina Doriana, podczas gdy on sam po raz kolejny pogrążał się w błogiej nieświadomości.

Zamyślona Orina usiadła na skraju łóżka. Przeczesała palcami włosy z pasmami siwizny, delikatnie dotknęła powieki, która skrywała nic niewidzące oko. Miał rację mówiąc, że powinni się pospieszyć. Ale ona miała rację twierdząc, że nie jest gotowy na dalszą podróż.

Powoli wstała. Zaczęła szperać po szafkach, aż w końcu znalazł notes i nieco tępy ołówek. Zostawiła wiadomość dla Doriana, tłumacząc, że wybrała się na zakupy. To na wypadek, gdyby obudził się zbyt wcześnie. Potem ubrała się, chowając do kieszeni pistolet. Wychodząc, zabezpieczyła drzwi, chociaż wiedziała, że jeśli ten wariat uprze się wyjść, zrobi to. A na końcu wsiadła do samochodu, ruszając na północ.

babeczkarnia

Opowiadanie

Autor
Babeczka
Stan
Trwające
Cena
Bezpłatne

Zobacz także